Podle oficiálního zdroje (www.prezentiada.cz) se turnaje v prezentačních dovednostech zúčastnilo celkem 274 týmů ze 162 základních a středních škol Česka a Slovenska. Do grandfinále v Brně se jich probojovalo 36 – a my jsme byli jedním z nich!

Prezentiády jsme se zúčastnili poprvé a vyslali jsme jen jediný tříčlenný tým – ale jaký tým! Eliška Králová, Vojta Plachetka a Jirka Pávek ze 7.A a 7.B nejprve prosvištěli krajským kolem v Hradci Králové, kde si zajistili postup do finále v Brně – a tam vybojovali mezi ostatními nejlepšími týmy z Česka i Slovenska rovnou 7. místo!

Co jsou prezentační dovednosti? Je to všechno od vytvoření prezentace v Prezi nebo PowerPointu, přes rétoriku, řeč těla, zahrnutí publika a improvizaci až po překonání svého strachu a nervozity. Toto vše a ještě víc (spolupráci v týmu, oční kontakt, uchopení tématu, dodržení času, …) hodnotila šestičlenná porota, v níž byl například školitel prezentačních dovedností nebo zástupce TEDx.
 93954 dsc 9520

Jak to probíhalo?

Možná se zdá 10 dní jako dlouhá doba. Nám to původně také přišlo až až – dokud jsme se poprvé nesešli o velikonočních prázdninách a nezačali pořádně rozmýšlet, které téma zvolíme. Na výběr bylo ze dvou: „Na vzhledu (ne)záleží“ a „Cesta za pár stovek“. Přestože se nás původně víc chytalo první téma, rozhodli jsme se nakonec svorně pro to druhé.

Nejtěžší bylo vymyslet něco originálního, něco, s čím bychom jako tým všichni souhlasili, a co by se nám všem líbilo. To se povedlo až po několika hodinách usilovné snahy, ale nakonec to bylo ono: „Cesta (lidstva) za pár stovek - let“. Pak už to šlo raz dva a delší čas zabralo akorát naučení textů a příprava prezentace v počítači.

Cesta do Brna byla dobrodružná. Vyrazili jsme už ve středu odpoledne vlakem, kde jsme ladili poslední detaily a vymýšleli, na co se nás porota může po skončení prezentace zeptat. A řešili jsme samozřejmě ostatní týmy, s nimiž se utkáme.

Ve čtvrtek (25. 4.) jsme se vydali na Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity. Trochu nás potrápila městská hromadná doprava, ale dorazili jsme včas a usadili se ve velké aule, kde finále probíhalo.

Při představování porotců jsme si částečně oddechli – vypadali příjemně a i věkově nám byli blíž než na krajském kole. A pak už to začalo: pořadí se losovalo před začátkem každé prezentace a my se vzrůstající nervozitou čekali, až přijdeme na řadu.

Soutěžili jsme s ostatními nejlepšími týmy z druhých stupňů základních škol. Většina z nich byla starší než my a téměř všichni už měli s Prezentiádou zkušenosti z minulých let. Jak si povedou nováčci z Rychnova? Máme na ně? Nebude to propadák?

Vystoupili jsme ještě před obědem. Těsně před začátkem naší prezentace byla nervozita na maximu a nám přišlo, že jsme zapomněli všechno, co jsme si připravili. Pohled do publika, oční kontakt s porotci, odmítnutí mikrofonů, které beztak byly jen dva a v průběhu prezentací několikrát vypadávaly… a začali jsme. V hlavě se rozjasnilo už při prvním snímku a úvodních pár slovech. Šlo to dobře, nevynechali jsme nic a nezasekli jsme se ani v těžších částech. Občas jsme jen nechytli úplně přesně přechody mezi jednotlivými snímky prezentace – aspoň víme, na čem potřebujeme ještě zapracovat.

Porota byla podle nás lepší než na krajském kole. Otázky byly k věci a zajímavé, měli jsme na co a jak odpovídat. I publikum bylo fajn – smáli se tam, kde to bylo vtipné, a pozorně poslouchali v těch vážnějších pasážích. A pak už jsme to měli za sebou. Zvládli jsme to – lepší tým bychom si nemohli přát.

Přeskočíme rovnou k vyhlášení. Konkurence byla veliká a kvalitní – viděli jsme prezentace, z nichž jsme si vzali hodně inspirace a nápadů, ale jak jsme si vedli v porovnání s nimi? Porotci hodnotili jednotlivé části počtem bodů – maximum bylo v součtu 100 a výsledné pořadí bylo určeno průměrným bodovým ohodnocením jednotlivých týmů. Přáli jsme si dostat se do první poloviny – a to se nakonec i podařilo!

Už teď víme, že se určitě chceme zúčastnit i příští rok. Víme, v čem se potřebujeme zlepšit a díky komentářům jednotlivých porotců víme i jak. Stálo to za to! Děkujeme všem za podporu a držení palců!

 

94072 dsc 9803

Nemáte oprávnění publikovat komentáře


Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account