DSCN4691

Dne 28.5.2019 jsme vyrazili autobusem na výlet do Radvánovic na místo zvané Šťastná země. Jen to počasí bylo nešťastné, ale i tak jsme si to moc užili.

IMG 20190222 075943

Pokračujeme v článku o Barevném týdnu. Další dva dny (20. a 22. února) byly ve stylu kravat a klobouků.

vyr 1326slim 86

Kravata neboli vázanka se představila světu již před více jak 350 lety. I když to byl ryze pánský doplněk oblečení, v průběhu dvacátého století započaly kravaty oblékat i ženy.

Pro zajímavost přikládáme odkaz na vázání kravat: vázání kravaty. Milí tatínkové, tak které z vázání kravat si zkusíte?

Zde už je pro vás připravena prezentace fotografií dětí s kravatami, hned pod ní si můžete přečíst krátký článek ohledně posledního projektového dnu na téma klobouky.

Barevný týden - téma "kravaty"

imagesKlobouky...Objevovaly se již ve starověku, ale Evropa je začala hojně užívat až v 15. století. Klobouky byly znakem urozenosti a důstojnosti osoby, někdy nahrazovaly bohatě zdobené koruny panovníků.

I dnes můžeme potkat pána či dámu v klobouku, ale jedná se spíše o elegantní doplněk či extravaganci. Plejádou klobouků jsou rozhodně každoročně pořádané koňské dostihy zvané Royal Ascot ve Velké Británii.

Avšak i u nás ve škole to byla přehlídka krásných a originálních kousků.

Barevný týden - téma: klobouky

Barevný týden na vlně doplňků a jeho první téma - "brýle".

Víte, že se první snaha o korekci oční vady objevila na naší zemi už před cca 2020 lety? Jednalo se tehdy o kouli naplněnou vodou, jež poskytla např. zvětšení písma. Skutečně doložené důkazy o vzniku brýlí sahají do doby 13. století, kdy vznikly tzv. čtecí kameny1. Postupně se brýle zdokonalovaly až do dnešní doby, kdy si můžeme vybírat z neskutečného množství typů, ať už dioprických nebo slunečních.

Každopádně se shodneme na tom, že v současném světě patří brýle k dokonalým módním doplňkům. V prezentaci níže se můžete podívat, jak brýle slušely žákům na staré budově naší školy.

Barevný týden - téma: brýle

1) Zdroj: http://pan-optika.cz/historie-bryli-a-brylovych-cocek-1006/

brusl

V pátek 15.2. jsme začali chodit bruslit na rychnovský zimní stadion. Byla to paráda ;) .

Bruslení

42313800 2165764653744768 5975822306570665984 o

Cestování časem nebylo nikdy tak jednoduché... Děti se během vteřiny přesunuly do doby gotické,  tedy do doby 12. a 14. století, jež je spjatá se životem šlechticů a rytířů. Je to pro nás doba velmi vzdálená a právě díky chlapcům ze Salesiánského hnutí, kteří nám krátce představili život hrdých rytířů, se k ní žáci alespoň trošku přiblížili. A za to jim moc děkujeme.

Varianta 1:  Pokud nemáte vytvořený profil a nainstalovanou učebnici, postupujte prosím podle následujícího videonávodu (zapněte si titulky s doplňujícími informacemi):

Varianta 2: Pokud už máte z předchozích let nainstalovanou "prohlížecí aplikaci" MEE, stačí se v ní přihlásit pod uživatelským jménem a heslem, které jste použili při instalaci předchozí učebnice a dále kliknout na tlačítko +ADD na horní liště. Po stisknutí tohoto tlačítka stačí vložit kód (z učebnice nebo obdržený od učitele) a program Vám odemkne ke stažení elektronický obsah k Vaší učebnci.

V případě problému  prosím volejte 739 285 977 (J. Janovec).

21.2.2018 zhlédly 1. a 2. ročníky pohádku O Balynce, dobrém štěněti v podání Karlovarského hudebního divadla, Divadla Dětí. Děti pátraly se psím detektivem Balynkou po nezbedníkovi, který dělá nepořádek v čarovné zahradě a netřídí domácí odpad. Nakonec ho společně najdou a zazpívají si písničku Halali tralali o zdravém životním prostředí. Písničku ale děti dostaly ještě před představením v "latesoriánské řeči". Musely ji nejdříve vyluštit. K tomu jim pomohla šifra. Pohádkový pan Dr. Máčala tvrdí, že lidé dokáží myslet i na budoucnost. Je to tak? Třídíte doma? Ten, kdo třídí, zná dobře obsah textu písničky.
Pozor! Kdo netřídí je ...KIYOL!

D.B.

P1020147 Small

Barevný týden se nám moc líbil. Potěšilo nás, že se do akce zapojili nejen žáci 1. stupně, ale také spousta "druhostupňáků" a prakticky kompletní učitelský sbor. Program vyvrcholil v pátek, kdy si žáci 1. stupně připomněli právě probíhající zimní olympijské hry symbolickým ztvárněním olympijských kruhů.

J.J.

IMG 6718 Small

Ve škole nás s hravým i naučným programem navštívil Bovýsek, maskot projektu Ovoce a zelenina do škol. Děti mají v rámci této akce také možnost ochutnat opravdu velmi exotické ovoce, např. karambolu či cherimoyu a zároveň se o těchto nezvyklých plodech dozvědět celou řadu zajímavých informací.