V Dobrušce se konal postupový turnaj ve florbale pro 3.,4. a 5.ročník.Turnaje se zúčastnilo 9 škol. Ze základní skupiny jsme postoupili z prvního místa.

florbal 2

 

V semifinále jsme porazili ZŠ Pulickou a ve finále jsme na nájezdy zvítězili 1:0 nad ZŠ Častolovice. Takže opět bez jediné prohry jsme postoupili do kraje, které se koná v Hostinném. Klukům, kteří poctivě trénují florbal pouze ve školním kroužku ze srdce děkuje trenérka H.Plašilová a doufá, že ti, co hráli jen pár minut získali zkušenosti do dalších tréninků a zápasů.

 

florbal 1

IMG 20190222 075943

Pokračujeme v článku o Barevném týdnu. Další dva dny (20. a 22. února) byly ve stylu kravat a klobouků.

 vyr 1326slim 86

Kravata neboli vázanka se představila světu již před více jak 350 lety. I když to byl ryze pánský doplněk oblečení, v průběhu dvacátého století započaly kravaty oblékat i ženy.

Pro zajímavost přikládáme odkaz na vázání kravat: vázání kravaty. Milí tatínkové, tak které z vázání kravat si zkusíte? 

Zde už je pro vás připravena prezentace fotografií dětí s kravatami, hned pod ní si můžete přečíst krátký článek ohledně posledního projektového dnu na téma klobouky. 

Barevný týden - téma "kravaty"

imagesKlobouky...Objevovaly se již ve starověku, ale Evropa je začala hojně užívat až v 15. století. Klobouky byly znakem urozenosti a důstojnosti osoby, někdy nahrazovaly bohatě zdobené koruny panovníků.

I dnes můžeme potkat pána či dámu v klobouku, ale jedná se spíše o elegantní doplněk či extravaganci. Plejádou klobouků jsou rozhodně každoročně pořádané koňské dostihy zvané Royal Ascot ve Velké Británii. 

Avšak i u nás ve škole to byla přehlídka krásných a originálních kousků. 

Barevný týden - téma: klobouky

52523767 531596547361889 3510653585681547264 n

Barevný týden na vlně doplňků a jeho první téma - "brýle".

Víte, že se první snaha o korekci oční vady objevila na naší zemi už před cca 2020 lety? Jednalo se tehdy o kouli naplněnou vodou, jež poskytla např. zvětšení písma. Skutečně doložené důkazy o vzniku brýlí sahají do doby 13. století, kdy vznikly tzv. čtecí kameny1. Postupně se brýle zdokonalovaly až do dnešní doby, kdy si můžeme vybírat z neskutečného množství typů, ať už dioprických nebo slunečních.

Každopádně se shodneme na tom, že v současném světě patří brýle k dokonalým módním doplňkům. V prezentaci níže se můžete podívat, jak brýle slušely žákům na staré budově naší školy.  

 

Barevný týden - téma: brýle

 

1) Zdroj: http://pan-optika.cz/historie-bryli-a-brylovych-cocek-1006/

 

Varianta 1:  Pokud nemáte vytvořený profil a nainstalovanou učebnici, postupujte prosím podle následujícího videonávodu (zapněte si titulky s doplňujícími informacemi):

https://www.youtube.com/watch?v=WaE6EdZWOJ4&feature=youtu.be

 

Varianta 2: Pokud už máte z předchozích let nainstalovanou "prohlížecí aplikaci" MEE, stačí se v ní přihlásit pod uživatelským jménem a heslem, které jste použili při instalaci předchozí učebnice a dále kliknout na tlačítko +ADD na horní liště. Po stisknutí tohoto tlačítka stačí vložit kód (z učebnice nebo obdržený od učitele) a program Vám odemkne ke stažení elektronický obsah k Vaší učebnci.

V případě problému  prosím volejte 739 285 977 (J. Janovec).

https://youtu.be/wti40q0cwFI

Naše základní škola se každoročně zúčastňuje soutěže Matematický klokan. V letošním matematickém klání uspěli žáci především v kategoriích CVRČEK (2. a 3. ročník) a KLOKÁNEK (4. a 5. ročník). 

Mezi CVRČKY se zabodoval Honza Říha ze 3.B, který v rámci rychnovského okresu obsadil 3. místo ze 78 body. Neztratili se ani patnáctý Tomáš Turina (3.B) a osmánctá Lada Černá (3.A). V této kategorii soupeřilo v rámci okresu 572 žáků.

V kategorii KLOKÁNEK se mezi 700 soutěžícími z celého Rychnovska na bramborový stupínek propočítal František Ulrich z 5.B se 111 body. S drobným bodovým odstupem skončili sedmý Patrik Dostálek, devátý Vojta Černý a desátý František Nouza (všichni  z 5.B).

klokan

https://www.youtube.com/watch?v=wUBMOXg8qW4&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=W_Iv8gva-aQ&feature=youtu.be

Barevný týden se nám moc líbil. Potěšilo nás, že se do akce zapojili nejen žáci 1. stupně, ale také spousta "druhostupňáků" a prakticky kompletní učitelský sbor. Program vyvrcholil v pátek, kdy si žáci 1. stupně připomněli právě probíhající zimní olympijské hry symbolickým ztvárněním olympijských kruhů. 

J.J.

IMG 6718 Small

 

 


Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account